Kadınlar için süregelen problemlerden biri olan tüyler, günümüzde artık erkekler içinde problem. Özellikle temizlik ve görsellik açısından istenmeyen tüylerinden şikayet eden erkekler, sağlık açısından da sorun yaşıyorlar. Bunlardan en önemlisi; kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmesi problemidir. 

İstenmeyen tüylerimizin yoğun olduğu bölgelerde bakterilerin çoğalıyor olması, istemeden kötü kokmamıza da sebep oluyor. Epidermisin(Ölü) Tabaka, bakterilerin yaşam alanını genişletiyor. Sir ağda ise, bu tabakayı kaldırıyor ve cilt üzerinde peeling etkisi yaratıyor. Bu sayede hücrelerimizi canlandırmış, cildimizi tazelemiş, yaşlanmamızı geciktirmiş oluyoruz. Pürüzsüz bir cilde sahip olmamız konusundaki desteğini de unutmamamız gerekiyor. 

Bilinen bir diğer gerçek ise, erkek sporcuların da tüylerini aldırdığıdır. Çünkü tüyler azlık ve çokluk mktarına göre değişkenlik göstererek, vücuttaki enerjiyi ve performansı olumsuz yönde etkiliyor.

Ağda denildiği zaman, akla ilk gelen  ‘Canım çok acıyacak mı?’ sorusu, sizi olumsuz yönde etkiliyor olabilir. Bilmeniz gereken çok önemli bir ayrıntı daha var. AĞDA ACISI ÇOK UZUN SÜRMEZ ve AĞDANIN EN SAĞLIKLI YÖNTEM olduğu da bilimsel bir gerçektir.

Ağdayı yapan kişinin profesyonel bir el olma durumu ile, acemi bir el olma durumu arasında ciddi bir fark söz konusu. Nasıl ki iki farklı hemşirenin iğne yapma konusundaki tecrübeleri farklılık gösteriyorsa, ağda yapan kişilerin tecrübe farklılığı da aynı ölçüdedir. Özellikle erkek ağda dikkate alındığında, kılların daha yoğun olduğunu düşünürsek bu durum büyük ölçüde önemli bir hal alıyor.

İçeriğinde tam olarak ne olduğunu bilmediğiniz ve bilemeyeceğiniz kimyasal ürünlerin satışı, piyasada bir çok marka adıyla yer alıyor. Vücudunuza bu tarz ürünlerle zarar verebilir ve istenmeyen tüylerinizi daha fazla yoğunlaştırıp sertleştirebilirsiniz.

 

Sir Ağda Nedir? 

İtalyanca ‘Cere’ kelimesinden türkçemize geçmiş olan ‘Sir(Ağda)’ kelimesi, ‘balmumu’ ya da ‘mum’ anlamını taşıyor. Aynı anlamı taşıyan İngilizce kelime ise ‘wax’. Bu kelimeler ‘ağda’ anlamında da yaygın bir kullanıma sahip.

Sir Ağda ile yüzünüz de dahil olabilecek şekilde vücudunuzun her bölgesine işlem yaptırabiliyorsunuz. Yüzde yüz doğal ürünlerden oluşuyor ve içerisinde herhangi bir şeker katkısı bulunmadığından kıl köklerini beslemiyor. En güzel yanı ise, belirlenmiş periyotlar içerisinde sürekli kullanımını sağlarsanız, tüylerin zayıfladığını ve azaldığını fark edersiniz. Üstelik tamamen hijyenik. Cilt üzerine iyi yapıştığından dolayı, yüzeydeki ölü tabakayı da alıyor ve peeling etkisi yaratıyor. Batıkları engelleyip ciltte alerjik reaksiyona sebep olmadığını da düşünürsek, Sir Ağda’nın neden çok tercih edildiği daha rahat anlaşılabilir.

Klasik ağda ise maalesef şeker içeriyor. Bu yüzden tam anlamıyla hijyenik olmamakla birlikte kıl köklerini beslediğinden, azaltma veya zayıflatma etkisi de bulunmadığı gibi, kılları güçlendirici etkisi olduğu da biliniyor. 

 

                                               

Neden Sir Ağda?

Soğuk ağda olarak da adlandırılan Klasik ağdanın içerik özü şeker bazlıdır. İçerdiği şekerden dolayı var olan tüyleri azaltılması konusunda bir yararı bulunmuyor. Aksine bu şeker, var olan tüylerinizi besliyor ve büyük ölçüde güçlenmesine etki ediyor.


Sir ağda, içeriğinde şeker barındırmadığı ve sıcak olarak uygulandığı için, tüy köklerinde yumuşamaya neden oluyor.  Periyodik olarak düzenli bir şekilde ağda işlemini uygular ya da işin ehli kişilerine uygulatırsanız, tüylerinizde zayıflama ve bölgesel olarak azalma fark edebiliyorsunuz. Önemli bir özelliği de; tüyle birlikte deriye yapışıyor ve ölü deriyi de çekerek cildinizde Peeling etkisi yaratıyor. 

 

Jilet İle Temizlemek Mi? Yoksa Sir Ağda Mı?

 Jilet kullanılarak temizlenmiş olan bölgedeki tüylerin kökleri yerinde kalıyor. Bu durum hiçbir zaman pürüzsüz bir sonuç elde edememeniz anlamına geliyor. Cilde elinizle temas ettiğinizde pürüzlü bir sonuç elde ettiğinizi rahat bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Koltuk altı ve genital bölgelerin özellikle rahatsız edici bir görüntü oluşturduğunu söylememizde fayda var. Daha öncesinde bunu tecrübe etmiş olmanız muhtemel.


Var olan kökler temizlenemediği için tüyler hızlı bir şekilde uzamaya başlıyor. Birkaç gün içerisinde temizlik işleminin tekrar uygulanması gerekebiliyor. Üstelik tüyleriniz Jilet ile uyguladığınız her işlem sonrasında daha güçlü ve mitar olarak artmış bir şekilde karşınıza çıkabiliyor.

Sir Ağda ise, işlem sırasında tüy ve köklerini birlikte alarak pürüzsüz bir sonuç elde etmenize imkan veriyor. Tüylenmenin yeniden başlaması 15-20 günü bulabiliyor. Düzenli bir çizelge izlerseniz sonrasında bu süre 40 güne kadar uzayabiliyor.  

Lazer Epilasyon mu, Sir Ağda mı?

Özel bir cihaz ile lazer teknolojisi kullanılarak tüyleri kalıcı olarak azaltılmak amacıyla uygulanan bir işlemdir. Bu işlemin yapılabilmesi için, kişinin cildinin açık tenli olması, tüy renginin koyu olması gerekiyor. En etkili sonucu bu özelliklere sahipseniz alabiliyorsunuz. Esmer tenli ve açık renkli bir tüy oluşumuna sahipseniz, süreç çok daha uzuyor. Fakat net bir sonuç alamayabiliyorsunuz.

Süreç uzadığı takdirde maddi açıdan kayıp yaşayabiliyorsunuz.
Ayrıca Lazer Epilasyon belirli bölgeler dışında her bölgeye uygulanmıyor.

Sir Ağda ise, ten rengi(esmer ten, sarı ten vb.) veya tüy çeşitliliği(koyu renkli, açık renkli vb.) konusunda herhangi bir ayırım gözetmeksizin derdinize derman oluyor. Maddi açıdan en göze çarpan bir seçenek olması, sizce de tercih etme konusunda en önemli etkenlerden değil mi ?

 

Tüy Dökücü Krem mi, Sir Ağda mı?

Bu tarz ürünler de, jilet kullanımı gibi, tüyün kök dışında yüzeyde kalan kısmını geçici olarak yok ediyor. Birkaç gün içerisinde tüy eski halinden daha güçlü bir şekilde uzamış oluyor ve aynı işlemin tekrar uygulanması gerekecek kadar uzayabiliyor. Hassas olan bölgelerde kullanımı kesinlikle tavsiye edilmiyor. Kullanım sonrasında çoğu cilt tiplerinde tahriş ve aşırı sivilce oluşumu görülüyor.

http://www.uzmantv.com/sir-agdanin-diger-yontemlere-gore-avantajlari-nelerdir

Tüy Dökücü Kremlerin Etkileri

Günümüzde çeşitli markalar adı altında birden çok tüy bitirici kremler, yağlar vb. ürünler bulunuyor. Çözüm sunan ve maddi açıdan uygun olduğunu düşündüren bu ürünlerle ilgili maalesef gerçeklik payı bulunmuyor.

İnsanoğlu, yıllarca çeşitli problemlerle karşılaşıyor ve bu problemler için çözüm üretmeye çalışıyor. Birtakım kişi ya da kurumlar bu durumu kullanarak, beklentisi olanların duygusunu sömürüp, ciddi paralar kazanabiliyorlar. Çözüm bulduğunu düşünen kişilerin parası, zamanı ve çabası boşa gidebiliyor. Çoğunlukla da gidiyor.

Örnek vermek gerekirse; saç dökülmesi konusunda şu anda kadar hatta şu anda bile reklamlarını gördüğümüz birçok ürün mevcut. Sonuç ortada. Konuyu ve ürünü çok iyi araştırıp ona göre hareket etmekte fayda var.

Erkeklerin kendilerine bakım yapma oranının artmış olması da günümüzdeki fırsatçıları devreye sokmuş durumda. Erkekler için özel olarak üretildiği söylenen, bilinen ya da bilinmeyen markalar adı altında üretilmiş, tüy azaltıcı, tüy dökücü, tüy bitirici bir çok ürün bulunuyor.

Kendimiz bu ürünlerin sattığı hayale kaptırmadan önce bir sorgulamamız ve aşağıdaki soruları sormamız gerekiyor.

 1. Vücuduma nemlendirici bir kremden daha ucuza satılan bir tüy dökücü ürünü sürecek kadar cesaretli miyim?
   
 2. Bu krem gözle görülen tüylerimi dökebiliyorken arka planda görülmeyen kıl hücrelerime ve kıl köklerime nasıl bir etki ediyor?
   
 3. Bu kadar etkili ve ucuz bir yol mevcut iken lazer epilasyon veya ağda işlemlerinin maliyetinin yüksek olmasının nedeni nedir?
   
 4. Bu ürünlerin eczane gibi sağlık kurumlarınca onaylı ürünlerin satışının yapıldı yerde bulunmamasının sebebi nedir?
   
 5. Ürünlerin kullanımı sonrasında cildim üzerinde yaşayabileceğim problemler için kiminle irtibat kuracağım. Konuyla ilgili muhatap kim?
   
 6. Ürün Sağlık Bakanlığından onaylı mı?

Bunlar ve bunlar gibi çokça sorulabilecek soru mevcut.

Etkisi dermatolojik olarak kanıtlanmamış, herhangi bir araştırması yapılmamış ve merdiven altında üretilmiş olan birçok ürün, çok uygun fiyatlar sunularak satılıyor ve hayal satmaktan öteye gitmiyor.

Günümüzde halen yaşanıyor olmasına karşın, aynı şekilde sosyal medya siteleri üzerinden benzer şekilde dolandırıcılık yapılıyor. 


Lütfen araştırmamızı iyi yapalım ve ona göre hareket edelim.