Erkeklerde Genital Bölge Temizliği

Genital bölgenin temiz tutulması, başta sağlıklı olmak açsısından büyük önem taşıyor. Bu bölgede bulunan bezler, gün içerisinde aktif olarak yoğun bir şekilde çalışıyor ve çeşitli salgılar üretiyor. Bu sırada erkeklerde özellikle penis ve kalça arasındaki bölgenin çevresinde nemlenmeye ve terlemeye sebebiyet veriyor. Eğer düzenli periyotlarla bu bölgedeki tüyleri almaz isek, bakterilerin üremesine destek vermiş oluyoruz. Bakteriler nemli ve kapalı bölgelerde ürüyorlar. Sonrasında başta mantar olmak üzere çeşitli hastalıkların oluşumuna yol açabiliyor.


Testosteron hormonunun aktivitesi, erkeklerin ergenlik dönemine girmesi ile artış gösteriyor. Bu artış sebebiyle tüylerin oluşması ve çoğalması, sesin kalınlaşması, sperm üretimi, kasların gelişimi, boyun uzaması ve daha bir çok fiziksel özelliklerin kazanılması hız kazanıyor.

Bakımlı, temiz olmak ve özellikle sağlık açısından genital bölgenin 2-3 haftalık periyotlarla düzenli bir şekilde tüylerinden arındırılması ve temiz tutulması  gerekiyor.