Tüy Yapısı ve Özellikleri

Henüz rahimdeyken görülmeye başlanan tüy oluşumu,cenin 22 haftalık olmak üzereyken bile 5 milyon adete kadar ulaşabiliyor.

Tüy cildinizin içinde bulunan kök ve üstünde yer alan şaft’tan oluşuyor. Kök ise kendi içerisinde her biri farklı işleve sahip bir çok katmanı içinde barındırıyor. Temelinde ise Papilla bulunuyor. Kılcal damarlar ile bağlı olan papilla hücrelere kan gitmesini sağlıyor.

Kök iç ve dış olmak üzere iki katmanla çevrili. Bu katmanlar hem şaftın zarar görmesini engelliyor hem de uygun yönde uzamasını sağlıyor.

Şaft, üst katmanında protein barındıran ‘Keratin’ ismi verilmiş katı maddeyi kapsıyor. ‘Korteks’ olarak bilinen ikinci katman işe şaftın büyük bir kısmını oluşturuyor. Tüy rengini çoğunlukla bu katmanın içerdiği pigment sayesinde belirliyor. En dışta yer alan katman ise, ‘Üst Deri’ olarak isimlendirilmiş. Üst üste yerleşmiş olan hücrelerden meydana geliyor. Tüyün canlılığı ve parlaklığı ise bu katman sayesinde şekilleniyor.

Tüy Gelişim Aşamaları

Her tüy günde ortalama 0.3-0.4 mm uzuyor. Gelişimini ise 3 farklı aşamada irdelemek mümkün.


- Catagen Aşaması

Bu aşama ortalama iki ya da 3 hafta sürüyor ve tüy oluşumunun %3’ünü kapsıyor. Gözle görülür herhangi bir gelişim oluşmamasına rağmen, kök katmanının dış kısmını çekerek kendisini köke yapıştırıyor.

- Telogen Aşaması

Bu aşama dinlenme periyodu olarak biliniyor ve tüyün oluşum sürecinde yaklaşık %15’lik bir derece rol oynuyor.

- Anagen Aşaması

Bu aşama aktivite periyodu olarak tanımlanıyor. Tüyün hücrelerinin bölündüğü ve yeni tüyün gelişiminin başladığı bir aşama olarak gözlemleniyor. İki yıldan altı yıla kadar geniş bir zaman dilimini kapsıyor.