• Admin

Erkeklerde Kıl Dönmesi Oluşumunun Sebepleri

Bu rahatsızlık tıp dilinde ‘pilonidal sinus’ veya ‘pilonidal kist‘ olarak adlandırılıyor. Vücut üzerinden kopan tüylerin ciltte bir yeni bir bölge üzerine yerleşerek deri altında toplanması ve bu şekilde bir yuva oluşturmasıyla meydana geliyor. Göbek deliği, yüz ya da kol altı bölgelerinde görülüyor olsa da genellikle bu oluşumun kuyruk sokumunda oluyor olması bu rahatsızlığı tetikliyor. Bu durum 15 ila 30 yaş arasındaki erkeklerin daha çok başına geliyor. 40 yaşından sonra derinin kalınlaşıyor olması riski büyük ölçüde azaltıyor.

Kıl Dönmesi bölgede yerleşen bakterilerin neden olduğu enfeksiyonun, şişlik, kızarıklık ve hissedilen ağrıları sonucunda fark edilebiliyor. Ayrıca enfeksiyonun neden olabileceği irin dolu bir apse meydana gelmiş ise, akıntı, pis koku , ateş ve titreme gibi bir takım belirtiler de gözlemlenebiliyor. Belirtileri fark ettiğiniz takdirde vakit kaybetmeden doktora görünmeniz büyük önem taşıyor. Dikkate almaz ve zaman geçmiş olmasına rağmen doktora görünmemeniz durumunda, bu rahatsızlık kronikleşme riski taşıyor. Tedavisi ise sürecine göre değişkenlik gösterip ameliyat veya ilaç kullanımı şeklinde uygulanıyor.

Kıl Dönmesi Nedenleri

Tüylenmenin aşırı olduğu ciltlerde dökülme oranı da daha fazla olduğundan, kıl dönmesinin ortaya çıkma riski aynı oranda artıyor. Sık duş almak ve iyice kurulanmak bu riski azaltacaktır.

Kırılan ya dökülen tüylerin çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesinde biriktiğini belirtmiştik. Oturma şekliniz bu tüylerin deri altına hızlı bir şekilde yerleşmesinde büyük bir etken. Uzanarak oturmanız veya oturduğunuz yerde arkaya doğru yaslanıp yayılarak oturmanız, ileri geri hareket ederek oturmanız, uzun saatler hareketsiz bir şekilde oturmanız, yine uzun süre boyunca araba kullanıyor olmanız kıl dönmesi oluşum riskini yüksek oranda artırıyor.

Uzun süre yürümeniz ve bisiklete binmek gibi sürekli tekrarlanan faaliyetler, tüylerin deriye girmesini kolaylaştırıyor. Bu faaliyetler sırasındaki hareketlerimiz (kuyruk sokumunun gerilmesi, baskı görmesi, kaba etlerin birbirine temas etmesi) Kıl Dönmesinin oluşması açısından bir zemin oluşturuyor. Bu sebeplerin gerçekleşmesinde fazla kilolar da etkin rol oynuyor. Kilo sebebiyle en ufak hareketlerde bile terleyen deri yumuşuyor ve terle birlikte kılların deri altına ilerlemesi kolaylaşıyor.

Son yılların modası olan dar giyim, gençler arasında daha çok tercih ediliyor ama bu şıklık aynı zamanda kıl dönmesi riskini de arttırıyor. Terlemenin kötü etkisinden az önce bahsettik. Buna bir de dar kıyafetlerin sürtünme yoluyla kılların deri altında ilerlemesini kolaylaştırdığını da eklersek, risk ortada.

Çok sık olmamakla birlikte bu durum genetik olarak da yaşanabiliyor.

7 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Ne Sıklıkta Sir Ağda Yaptırmalı

Eğer ilk defa başlıyor iseniz başlangıçta 20 ila 30 gün aralıklarla düzenli olarak yaptırmanız öneriliyor. İkinci etapta ise 40 ila 50 günlük bir periyotta gelmeniz istediğiniz sonuca götürüyor.

Kol Altı Kokusu Sebepleri

Bu başlıkta kendinize ve çevrenize istemeden verdiğiniz rahatsızlığın önüne geçebileceğiniz seçenekleri sunuyoruz. Koltuk altı bölgemizde görülen aşırı terleme ne yazık ki kötü kokuyu da beraberinde g

Erkeklerde Sırt Tüylenmesi

Erkeklerde görülen sırt tüylenmesi, hormonal, çeşitli ilaç kullanımı veya genetik nedenlerden kaynaklanıyor. Sebebini anlamak adına çeşitli kliniklerde testosteron testi yapılabiliyor. Test sonucunda