• Admin

Erkeklerde Sırt Tüylenmesi

Erkeklerde görülen sırt tüylenmesi, hormonal, çeşitli ilaç kullanımı veya genetik nedenlerden kaynaklanıyor. Sebebini anlamak adına çeşitli kliniklerde testosteron testi yapılabiliyor. Test sonucunda testosteron hormonunuz olması gerekenden çok daha fazla salgılanıyor ise, sırtınızdaki tüylenmenin sebebini bulmuş oluyorsunuz. Eğer hormonal açıdan her şey normal ise, biliniz ki sebep genetik veya çeşitli ilaçkarın kullanımı olabilir. Tüm bunların yanında sağlıksız besleniyorsanız da tüylenmeyi önemli ölçüde destekliyorsunuz demektir.

Tüylenmenin sırtta oluşması, erkeklerin psikolojik ve fiziki açıdan en çok rahatsızlık duyduğu durumların başında geliyor. Yaz aylarında sıcaklıkların yüksek ölçüde artmasıyla oluşan terlemenin, kendi başına bile yeterli biçimde rahatsız ettiğini düşünürsek, sırttaki tüylenmenin bu terleme oranını arttırması da kaçınılmaz. Kış mevsiminde kalın kıyafetlerin içerisinde sıkışma hissinin ve yine istem dışı terlemenin önüne geçmeyi zorlaştırıyor. Bu sorunlarla ilgili bir çözüm için harekete geçmezseniz sürekli aynı sorunu yaşıyor olacaksınız.

Bu olumsuzluğun bir de sosyal hayatınıza yansımasını kısa bir örnekle açıklayacak olursak;

Arkadaşlarınız sizi arıyor ve yarın denize gideceğinizi söylüyor. Yaz ayının kıpır kıpır enerjisini içinizde hissediyorken, aklınıza birden acı gerçek geliyor. Sırtınızdaki tüyler ne olacak? Enerjiniz bir anda düşüyor ve tabi ki hızlı bir çözüm arıyorsunuz. Fakat bölge sırt bölgesi olduğundan, kendi gücünüzle işlem yapabilmeniz pek mümkün gözükmüyor. Arkadaşlarınızdan yardım isteyemiyorsunuz. Çünkü bu sizin zaten rahatsız olduğunuz ve pek de paylaşmak istemediğiniz bir durum. İşte bu noktada çözümün en hızlı ve kolay yolu olan ''ağda'' karşınıza çıkıyor.

Ayrıca yapılan anket sonuçlarına göre; erkeklerin kadınların bacaklarında oluşan tüylenmeden hoşlanmadıkları gibi, kadınların da erkeklerdeki sırt tüylenmesinden aynı ölçüde hoşlanmadıklarını öğreniyoruz. Eğer omuz ve göğüs kıllarınız da sırtta oluşan tüylenmeyle birleşiyorsa çeşitli benzetmelere karşı koyamıyorsunuz. Sosyal hayatınızı olumsuz yönde etkilemesi de kaçınılmaz. Kadınlarımızın bakımlı olması, iyi görünmesi erkekler için ne kadar önemliyse, erkeklerin de bir kadının karşısına temiz ve bir o kadar bakımlı çıkması çok önem taşıyor.

Sitemiz içerisinde ''Erkeklerde Kıl Dönmesi Sebepleri'' başlığı altında, sırt kılının sağlık açısından en önemli olumsuz etkileriden biri olan kıl dönmesi rahatsızlığından bahsetmiştik. Sizde sırt kıllarınızdan şikayetçiyseniz çözüm için farklı yöntemlerin kullanılmasının riskli olduğunu hatırlatmamızda fayda var. Tüy Dökücü Krem veya Jilet kullanımı akla ilk gelen çözümler. Bu seçenekleri deneyerek sertleştirme ve yoğunlaştırmaya sebep olabilirsiniz. Ağdayı tercih etmenizi öneriyoruz. Ağda işlemini belirli periyotlarla profesyonel kişilere uygulatırsanız seyrelme ve uzun aralıklar sonrasında çıkmaya başladığını gözlemlersiniz.

17 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Ne Sıklıkta Sir Ağda Yaptırmalı

Eğer ilk defa başlıyor iseniz başlangıçta 20 ila 30 gün aralıklarla düzenli olarak yaptırmanız öneriliyor. İkinci etapta ise 40 ila 50 günlük bir periyotta gelmeniz istediğiniz sonuca götürüyor.

Kol Altı Kokusu Sebepleri

Bu başlıkta kendinize ve çevrenize istemeden verdiğiniz rahatsızlığın önüne geçebileceğiniz seçenekleri sunuyoruz. Koltuk altı bölgemizde görülen aşırı terleme ne yazık ki kötü kokuyu da beraberinde g

Erkeklerde Kıl Dönmesi Oluşumunun Sebepleri

Bu rahatsızlık tıp dilinde ‘pilonidal sinus’ veya ‘pilonidal kist‘ olarak adlandırılıyor. Vücut üzerinden kopan tüylerin ciltte bir yeni bir bölge üzerine yerleşerek deri altında toplanması ve bu şeki